Лікування медичними п’явками, як ставити п’явку.

Пункт 1.  ЛІКУВАННЯ П’ЯВКАМИ МЕДИЧНИМИ ВНУТРІШНІХ ХВОРОБ.

  1. Гірудотерапія при кардіалгії.
  2. Гірудотерапія при стенокардії.
  3. Гірудотерапія при гіпертонічній хворобі.
  4. Гірудотерапія при серцевій недостатності.
  5. Гірудотерапія при бронхіті.
  6. Гірудотерапія при бронхіальній астмі.
  7. Гірудотерапія при гепатиті і цирозі печінки.
  8. Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки.
  9. Гірудотерапія при хронічних закрепах.
  10. Гірудотерапія при хронічному панкреатиті.
  11. Гірудотерапія при алергії.

Пункт 2. ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В ХІРУРГІЇ.

  1. Запальні захворювання шкіри і підшкірної клітковини нариви.
  2. Варикозна хвороба.
  3. Гострий хронічний тромбофлебіт.
  4. Хронічні виразки, що не гояться.
  5. Геморой гострий і хронічний, тріщини прямої кишки.
  6. Гострий мастит, лактостаз.
  7. Переломи кісток хронічний остеомієліт.
  8. Радикуліт.
  9. Удари, синці, наслідки травм.

Пункт 3. ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В ГІНЕКОЛОГІЇ.

  1. Хронічні запальні захворювання матки і придатків.
  2. Спайковий процес.
  3. Доброякісні утворення матки і придатків.
  4. Хворобливі менструації.
  5. Маткові кровотечі.

Пункт 4. ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В УРОЛОГІЇ.

  1. Захворювання нирок.
  2. Захворювання передміхурової залози.

Пункт 5. ЛІКУВАННЯ ЛОР-ЗАХВОРЮВАНЬ МЕДИЧНИМИ П’ЯВКАМИ.

  1. Вазомоторний риніт, захворювання пазух носа.
  2. Захворювання вуха.

       ЛІКУВАННЯ П’ЯВКАМИ МЕДИЧНИМИ ВНУТРІШНІХ ХВОРОБ.

     Вельми суттєвим є питання зон і точок для постановки п'явок. Практично відсутня єдина система таких зон. Знання східної медицини, особливих ділянок шкіри, що мають найбільш виражений зв'язок з внутрішніми органами (біологічно активні точки), дозволило нам уперше розробити схеми постановки п'явок при різних захворюваннях. Зроблений перший крок до створення атласу зон і точок гірудотерапії. 

     Надзвичайно важливо правильно знайти ці точки. Щоб вам допомогти, ми даємо декілька схем, що дозволяють визначити їх локалізацію відносно кісток скелета, спільно з вашим лікарем підібрати і відмітити для себе ті точки, які потрібні для самостійного домашнього лікування (але під контролем лікаря).

Гірудотерапія при кардіалгії. 

     Кардіалгії - болі в області серця, що відрізняються по своєму характеру від стенокардії. Вони можуть бути самого різного характеру: такі,що що колють, ниють, миттєві - що проколюють, тривають годинами і навіть днями (неначе камінь лежить на серці). Часто на їх силу не впливає фізичне навантаження, вони не міняються від прийому нітратів. Нерідко вони розливаються по усій лівій половині грудної клітки, можуть віддавати в руку або в спину. Кардіалгії супроводжують ряд клінічних синдромів, вони частіше пов'язані з патологією шийного і грудного відділів хребта, патологією жовчних шляхів і порушенням гормонального балансу (в основному при клімаксі).

Лікування кардіалгії гірудотерапією

 

      Зони приставки п'явок.

  1. Зона під VII шийним хребцем по середній лінії і дві точки на 2-4 сантиметри управо і ліворуч від середньої (точки 1, 2, 3).
  2. Зона в середній частині над правим і лівим плечима (точки 4, 5, 6, 7).
  3. Зона над ділянкою серця : в III міжреберний простір - точка 16 у краю грудини, а також на 2, 4 поперечні пальці зовні від неї (точки 17,18). Точки 19 в V міжреберний простір - у краю грудини, 20 - на рівні середини ключиці.
  4. Міжлопаткова область: точка 11 на рівні 5-го і 6-го грудних хребців, на два поперечні пальці зовні від неї (точки 9, 10) і точка 8 на рівні 4-го і 5-го грудних хребців ліворуч.
  5. Поперекова зона - точка 15 по середній лінії на рівні 2-го і 3-го поперекових хребців, на два і чотири поперечні пальці ззовні від неї в обидві сторони (точки 11, 12, 13,14).
  6. Пахові області (точки 24, 25, 26, 27) і над лобною кісткою (точки 21, 22, 23).

 

Гірудотерапія при стенокардії.

     Стенокардія є проявом ішемічної хвороби серця, обумовленої погіршенням сердечного кровообігу внаслідок атеросклерозу артерій. Основний симптом стенокардії - стискуючий біль за грудиною, що посилюється при фізичних навантаженнях.

Лікування стенокардії гірудотерапією

     Зони приставки п'явок.

  1. Зона над ділянкою серця : в III міжреберній зоні - точка 3 у краю грудини, а також на 2, 4 поперечні пальці ззовні від неї (точки 4, 5); точка 7 в V міжреберному просторі - у краю грудини і на рівні середини ключиці - точка 9.
  2. Міжлопаткова область на рівні 4-го, 5-го і 5-го, 6-го грудних хребців по середній лінії (точки 18, 21), на два і чотири поперечні пальці ліворуч від середньої лінії (точки 17,19, 20).
  3. Зона над областю грудини по середній лінії на рівні руків'я грудини (точка 1), на рівні прикріплення ребра (6) і мечовидного відростка (точка 8).

Особливості проведення процедур.

Перші 2-3 процедури доцільно провести по зоні 1. Далі зони послідовно чергуються.

Кількість п'явок: на перших сеансах по зоні поступово збільшується кількість п'явок від 2 до 4-6. Залежно від інтенсивності больового синдрому і його характеру в окремих випадках кількість п'явок може зростати до 10 на сеанс. При цьому доцільно знімати п'явки, не чекаючи її самостійного відвала після появи перших ознак вільного смоктання.

Кількість і періодичність сеансів: при інтенсивних болях  і болях в стані спокою доцільно перші 3-5 процедур проводити щодня до зменшення інтенсивності больового синдрому. Далі процедури проводяться через день по 3 процедури і ще 3-4 - один раз в тиждень. Курс лікування на 10 процедур. Через 2-4 тижні залежно від стану хворого курс лікування повторити.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапію доцільно поєднувати з тривалим (до 3 місяців) прийомом сердечних зборів лікарських трав.

 

Гірудотерапія при гіпертонічній хворобі.

       Головним симптомом хвороби є підвищення артеріального кров'яного тиску. Порушення регуляції артеріального тиску може відбуватися в результаті нервово-психічного перенапруження, гемо динамічних розладів, внаслідок захворювання нирок або наявності гормонального дисбалансу. Часто причини хвороби мають змішаний характер. Багато в чому успіх лікування визначається правильністю розуміння механізмів розвитку захворювання.

    Окрім лікування гіпертонічної хвороби, гірудотерапія особливо ефективна при гіпертонічному кризі (різких підйомів артеріального кров'яного тиску), який дуже небезпечний, і зумовлює виникнення інсультів (крововиливів у мозок). В усіх випадках появи у хворих гіпертонічною хворобою передінсультного стану (ознак порушення мозкового кровообігу) гірудотерапія є край необхідною.

Лікування гіпертонії. Гірудотерапія

     Зони приставки п'явок. 

  1. Привушна зона - позаду від вушної раковини і на область соскоподібного відростка (точки 1, 2, 3,4 - див. малюнок голови).
  2. Зона крижів : область крижово-куприкового зчленування, закінчення куприка (точки 19, 20), область проекції крижів (точки 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30).
  3. Під 7-м шийним хребцем по середній лінії і дві точки на 2-4 сантиметри управо і ліворуч від середньої (точки 5, 6, 7).
  4. Зона в середній частині над правим і лівим плечима (точки 8,9, 11, 12). Поперекова зона - точка 13 на рівні 2-го і 3-го грудних хребців по середній лінії, на два і чотири поперечні пальці зовні від неї в обидві сторони (точки 14, 15,16, 17).
  5. Печінкова зона - область проекції печінки і праве підребер'я (точки 1,2,3,4).

Особливості проведення процедур.

     Лікування гіпертонічної хвороби п'явкою свого роду вважається мистецтвом. Підбір і поєднання точок, тривалість та інтенсивність курсу визначаються характером і причинами захворювання. Не завжди можна добитися позитивного ефекту, але зазвичай вдається хоча б полегшити стан хворого, зняти головні болі, поліпшити мозковий кровообіг. Зони 3 і 4 застосовуються у поєднанні з точками зони 2. Вони використовуються за наявності виражених вегетативних реакцій (запаморочення, почуття жару, пітливість), при підвищеній емоційній збудливості. Слід підкреслити, що зона 2 являється основній в лікуванні гіпертонічній хворобі. При нирковому генезі потрібно включати в курс лікування зону 5 з акцентом на більш уражену нирку.

     Особливо слід зупинитися на проблемі лікування гіпертонічного кризу. Великий практичний досвід успішного застосування п'явок при кризових станах, коли лікарняна терапія дає незначний або короткочасний результат, дозволяє упевнено говорити про доцільність не стільки локальної (на область соскоподібних відростків), скільки рефлекторної і відволікаючої дії. Тобто ми, передусім, рекомендуємо ставити п'явки на точки куприка і крижів (зона 2), далі - на точки печінкової зони 6-и тільки потім - точки привушної області зони 1. Більше того, в окремих випадках (залежно від кризового стану) локальне застосування п'явок може привести до розвитку парадоксальної реакції, що супроводжується збільшенням, а не зменшенням венозного повнокров'я. К

Кількість п'явок: при гіпертонічному кризі на перших процедурах використовують до 4 п'явок на сеанс. Після зниження тиску кількість приставок зменшують.

Кількість і періодичність сеансів: процедури в гострому випадку слід проводити щодня. При знятті кризового стану процедури проводять 1-2 рази в тиждень. Курс лікування 7-9 процедур.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапію слід проводити на фоні нормального харчування, раціональної релаксаційної терапії, фітотерапії. Можливе проведення лікувального голодування.

 

Гірудотерапія при серцевій недостатності.

      Ця хвороба виникає внаслідок збоїв звичайної роботи серця як насоса, що забезпечує нормальний кровообіг. Вона може бути викликана ішемічною хворобою серця, вадами сердечних клапанів, артеріальною гіпертензією, хронічними захворюваннями легенів і різними захворюваннями серця. Найчастіше сердечна недостатність є результатом ішемічної хвороби серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою, що призводить до появи задишки, сердечної астми, набряку легенів, периферійних набряків.

Лікування серцевої недостатності гірудотерапією

       Зони приставки п'явок.

  1. Серцева зона - над ділянкою серця в III міжреберній зоні (точки 3, 4, 5) точка 8 - в V міжреберний простір на рівні середини ключиці, точка 7 - у лівого краю грудини на рівні V ребра.
  2. Зона над областю грудини - точки по середній лінії на рівні середини руків'я грудини, біля місця її прикріплення до тіла (точки 1, 2), точка б - на рівні прикріплення V ребра.
  3. Крижова зона - область крижово-куприкового зчленування, точки в області закінчення куприка (17, 18) в області проекції крижів (16, 19, 21,22, 23, 24, 25, 26).
  4. Печінкова зона - область в проекції печінки і правого підребер'я (точки 10, 11, 12, 13, 14, 15) л точка 9 на вершині мечовидного відростка.

Особливості проведення процедур.

Як правило, хворі сердечною недостатністю вимагають тривалого лікування. Якщо сердечна недостатність розвивається на фоні венозного повнокров'я, спостерігаються збільшення печінки, застійні хрипи в легенях, термін постановки п'явок максимальний (поки вони самі не відпадуть). При декомпенсації особливе значення мають печінкова і крижові зони, а для поліпшення стану сердечного м'яза хороший ефект дають місцеві точки серцевої зони.

Кількість п'явок: 4-6 приставок на процедуру. Якщо пацієнт у відносно задовільному стані, слід зменшити кількість п'явок на процедуру до 3-4 і провести тривалий курс лікування.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться не частіше 1-2 раз на тиждень. Підбір зон залежить від клінічної картини і характеру реакції у відповідь організму на процедури. Курс лікування 7-12 процедур.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія може бути основним методом лікування, але її обов'язково необхідно поєднувати з сердечним і сечогінним трав'яним чаєм, процедурами по очищенню кишечника і печінки, відновленням раціонального харчування.

 

Гірудотерапія при бронхіті.

      Гострий і хронічний бронхіт - запальний процес в бронхах, пов'язаний з дією на організм різних чинників (інфекційних, хімічних, фізичних). Нерідко він є проявом алергічної реакції організму до зовнішніх чинників. Враховуючи послаблення імунітету у населення і неадекватність класичного підходу до лікування, гострий бронхіт часто переходить в хронічний (особливо у людей літнього віку). Основним симптомом є кашель, що посилюється в холодну і сиру погоду. Характер і кількість мокроти можуть бути різний. При затяжному гострому бронхіті, а також у випадках хронічного бронхіту з великою кількістю в'язкої мокроти, наявністю застійних явищ в легенях застосування гірудотерапії є навіть дуже ефективним. При інших формах захворювання гірудотерапія застосовується як допоміжний метод лікування з метою стимуляції імунних процесів, поліпшення обміну речовин і зниження венозного повнокров'я.

Гірудотерапія при бронхіті

      Зони приставки п'явок.

  1. Зона легенів - точки на рівні I і II міжреберних просторів по дельтовидно-грудній борозні (точки 1, 2, 3, 4). Точка в міжреберному просторі II по среднеключичной лінії (5, 6), дві точки із зони грудини (7, 8).
  2. Селезінкові точки 17 і 18, розташовані симетрично на правій і лівій бічних поверхнях тіла по пахвовій лінії на чотири поперечні пальці нижче за вершину пахвової западини.
  3. Міжлопаткова зона - точка 9 на рівні 3-го і 4-го грудних хребців по середній лінії і на два і чотири поперечні пальці ззовні від неї (точки 10,11, 12, 13), точки 14 і 15, розташовані на 2-3 сантиметри нижче за точки 12 і 13 відповідно, точка 16 по середній лінії на рівні нижнього кута лопаток.
  4. Крижова зона - точки в області закінчення куприка (23, 27), в області проекції крижів (24, 25, 26).
  5. Печінкова зона - точки в правому підребер'ї (19, 20, 21) і точка 22 на вершині мечовидного відростка.

 Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться послідовно по зонах 1, 2 і 3. Особливе значення мають точки міжлопаткової зони. П'явки ставляться до максимальною експозицією (до самостійного відпадання). Точки 3, 4 і 11,12, як правило, слід брати попарно, інші - над стороною переважної локалізації патологічного процесу. Зони 4 і 5 необхідно включати в курс лікування за наявності виражених застійних явищ в легенях. Вони також можуть використовуватися при набряку легенів.

Кількість п'явок: на перших процедурах 2-3 приставки за процедуру, поступово збільшуючи їх кількість до 5-7 на сеанс.

Кількість і періодичність сеансів: 3-4 процедури проводяться через день, далі 2 рази в тиждень. Курс лікування 7-8 процедур.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія є допоміжним методом. Відмінний результат дає її поєднання з гарячими грудними обгортаннями, дихальною гімнастикою і фітотерапією. Рекомендуються також масаж і фіто інгаляції.

 

Гірудотерапія при бронхіальній астмі.

      Бронхіальна астма - алергічний стан організму, що проявляється на рівні бронхів. Захворювання супроводжується нападами задухи, обумовленими спазмом бронхів, надмірною секрецією і набряком їх слизової оболонки. Воно може протікати на тлі наявності ознак венозного повнокров'я переважно органів грудної клітки, черевної порожнини (кишечник, печінка, шлунок), органів малого тазу (матка і придатки у жінок, передміхурова залоза у чоловіків). Усе це надзвичайно важливо враховувати для правильного вибору тактики лікування.

Схема поставки пиявок при бронхіальній астмі

 

      Зони приставки п'явок.

  1. Зона легенів - точки на рівні I і II грудної борозни (точки 1,2,3,4). Симетричні точки 5 і 6 в II міжреберний простір по середньо-ключичній лініях, дві точки 7 і 8 із зони грудини.
  2. Селезінкові точки 17 і 18, розташовані симетрично на правій і лівій бічних поверхнях тіла по пахвовій лінії на чотири поперечні пальці нижче за вершину пахвової западини.
  3. Міжлопаткова зона - точка на рівні 3-го, 4-го грудних хребців середньої лінії і на два і чотири поперечні пальці ззовні (точки 10,11,12, 13), точки 14 і 15, розташовані на 2-3 сантиметри нижче за точки 12 і 13 відповідно, точка 16 по середній лінії на рівні нижнього кута лопаток.
  4. Крижова зона - точки в області закінчення куприка (23, 27), в області проекції крижів (24, 25, 26).
  5. Печінкова зона - область в проекції печінки і правого підребер'я (точки 19, 20, 21) і точка 22 на вершині мечовидного відростка.
  6. Передньо-черевна зона - симетричні точки 28 і 29 на рівні пупка на два поперечні пальці ззовні і точки 30, 31 в мезо-гастральній області по середній лінії (як правило, при патології вони злегка хворобливі).
  7. Міжлопаткова зона - точка 32 по середній лінії на рівні 9-го, 10-го грудних хребців і на два поперечні пальці ззовні від неї (точки 33,34).

Особливості проведення процедур.

Створення ефективної схеми лікування п'явками хворих з бронхіальною астмою багато в чому залежить від правильності оцінки механізмів захворювання. Це свого роду мистецтво. У загальному випадку, окрім включення в курс зон 1,2,3, ми рекомендуємо орієнтуватися на наявність ознак венозного повнокров'я. Якщо вони проявляються переважно на органах грудної клітки - акцент на зонах 1,2,3,5, черевній порожнині - додавати зони 5, 6 і 7, в області малого тазу - зону 4 із збільшенням кількості використовуваних точок.

Кількість п'явок: як правило, не слід поспішати із збільшенням числа приставок на процедуру. Використовуємо від 2, рідко 6-8, як правило, 3-4, п'явок на процедурі. Кількість тварин багато в чому залежить від стану хворого і тривалості загального курсу.

Кількість і періодичність сеансів: на початку першого курсу лікування, як правило, проводяться по 4 процедури 2 рази в тиждень, далі раз на тиждень до 7-8 процедур на курс лікування. Курси повторюємо з інтервалом 2-4 тижні. Всього 3 курси лікування.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія - дуже ефективний метод при лікуванні бронхіальної астми, особливо за наявності ознак венозного повнокров'я. Проте її необхідно поєднувати з гарячими обгортаннями грудної клітки, з дихальною гімнастикою відновленням принципів природного живлення, процедурами по очищенню організму, фітотерапією. Хороший ефект дає лікувальне голодування (не проводити одночасно з гірудотерапією).

 

Гірудотерапія при гепатиті і цирозі печінки.

      Хронічний гепатит і цироз печінки - захворювання, що нерідко розвиваються після перенесеної інфекційної жовтяниці (хвороби Боткіна), а також в результаті дії на печінку різних хімічних (іноді і лікарських) речовин, алкоголю, порушення з різних причин відтоку жовчі. Обидва захворювання супроводжуються значним погіршенням функції печінкових клітин і заміщенням їх рубцевою тканиною. В результаті в організмі різко порушуються усі види обміну речовин. Для таких хворих гірудотерапія край необхідна, і її застосування є найефективніше тоді, як швидко розпочато лікування.

Лікування гепатиту, цирозу печінки. Гірудотерапія

      Зони приставки п'явок.

  1. Печінкова зона - область проекції печінки і праве підребер'я (точки 6, 7, 3, 4, 5), обидві точки (1 і 2) по середньо-ключичній лінії на рівні VI міжреберного простору справа і ліворуч, і точка 27 на вершині мечовидного відростка.
  2. Попереково-грудна зона: точки по середній лінії на рівні 7-го, 8-го (точка 8), 8-го, 9-го (точка 9), 9-го, 10-го (точка 10) грудних хребців і на два поперечні пальці ззовні від них (точки 11 і 12, 13 і 14, 15 і 16 відповідно).
  3. Крижова зона: точки в області закінчення куприка (точки 17 і 18), в області проекції крижів (19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26).

Особливості проведення процедур.

Враховуючи необхідність використання відносно великого кількості п'явок на процедуру (4-8), доцільно обмежитися появою у п'явок перших ознак вільного смоктання і далі їх зняти. Акцент робиться на точки зони 1. Зона 3 активніше застосовується при появі ознак декомпенсації, асциту.

Кількість п'явок: на процедуру 4-8 приставок. Курс лікування тривалий, тому хворому необхідно давати продукти, багаті залізом (але не м'ясо), сироп, вино із залізом, досліджуючи його рівень в крові.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться 2 рази в тиждень і далі по одному разу в тиждень до 12 приставок.

Повторні курси лікування - через 30-45 днів.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія є основним методом, але для її більшої ефективності потрібне відновлення  більш природного харчування, застосування фітотерапії. Чудовий ефект дає проведення глибокого промивка печінки маслиновою олією з соком лимона, промивка з сорбітом без застосування зонду.

 

Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки.

      Виразкова хвороба - захворювання, викликане відносним послабленням чинників захисту слизової оболонки шлунку і дванадцятипалої кишки. В період загострень, а вони часто носять сезонний характер, це призводить до утворення виразки слизової оболонки. Гірудотерапія може бути провідним методом лікування за наявності ознак венозного повнокров'я органів черевної порожнини. У інших випадках вона носить допоміжний характер, сприяючи прискоренню загоєння виразки. Гірудотерапія по місцевих точках дуже корисна при появі рубцевих деформацій дванадцятипалої кишки - в цьому випадку особливо важливе її своєчасне призначення.

Лікування шлунку і дванадцятипалої кишки. Гірудотерапія

      Зони приставки п'явок.

  1. Передньо-черевна зона - точки 2,3,4 (як правило, при патології вони злегка хворобливі) і точка 1 на вершині мечовидного відростка. Дуже ефективна приставка п'явок на точки максимальної хворобливості передньо-черевній зоні (точки 5,6).
  2. Попереково-грудна зона: по середній лінії на рівні 11-го, 12-го грудних (точка 15) і 12-го грудного - 1-го поперекового (точка 16) хребців і на два поперечні пальці ззовні від них (точки 17 і 18, 19 і 20 відповідно). При виборі точок приставки перевагу також слід віддати хворобливим.
  3. Печінкова зона - область правого підребер'я (точки 9,10,11,12), точки 7 і 8 в VI міжреберний простір по середньо-ключичній лінії.
  4. Область при пупку: точки 13 і 14, розташовані на 4-6 сантиметрів ззовні від пупка.
  5. Крижова зона: точки 21 і 22 в області закінчення куприка, в області проекції крижів (точки 23, 24, 25, 26).

Особливості проведення процедур.

За наявності ознак венозного повнокров'я органів черевної порожнини доцільно чергувати точки зон 1 і 3, 2 і 5. При цьому кількість п'явок на точки зон 3 і 4 повинно бути дещо більше. При застосуванні гірудотерапії лише з метою прискорення процесів рубцювання виразки послідовно використовуються по дві точки зон 1 та 2 постановкою на кожну не менше двох п'явок.

Кількість п'явок: при роботі по локальних зонах (1, 2 і 4) робимо 2-3 приставки на процедуру, по зонах 3 і 5 - 3-5 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: при загостренні хвороб через день ставиться до 5-6 приставок, далі 2 рази в тиждень до 10-11 приставок. Тривалість курсу багато в чому визначається реакцією організму на процедури.

Поєднання з іншими методами натуротерапии: гірудотерапія поєднується з фітотерапією, релаксаційною терапією, використанням соків і біологічно активних продуктів (муміє, прополіс). Обов'язкова раціональна дієтотерапія.

 

Гірудотерапія при хронічних закрепах.

      Закрепи обумовлені безліччю різних причин, серед яких велике значення мають порушення принципів природного харчування, малорухливість, хронічні стреси, подовжена сигмо видна кишка. Дуже поширені старечі закрепи, пов'язані з порушенням живлення (атрофією) слизової оболонки і послабленням скорочувальної активності товстої кишки. Також бувають закрепи на фоні хронічного геморою.

Лікування закрепів. Гірудотерапія

       Зони приставки п'явок.

  1. Передньо-черевна зона - симетричні точки 1 і 2, 16 і 17 на два і чотири (відповідно) поперечні пальці ззовні від пупка, точки 18 і 19 по середній лінії і точка 3 на три поперечні пальці нижче за пупок.
  2. Поперекова зона - точка 7 по середній лінії в області 1-го, 2-го грудних хребців, на два і чотири поперечні пальці ззовні від неї по обидві сторони (точки 10 і 11, 8 і 12).
  3. Крижова зона - точки 13 і 14, розташована дещо нижче і на два поперечні пальці ззовні від попереково-крижового зчленування, точка 15 на вершині куприка.
  4. Печінкова зона - область правого підребер'я (точки 4, 5, 6).

Особливості проведення процедур.

Гірудотерапія є допоміжним методом лікування закрепів, абсолютно необхідним за наявності ознак венозного повнокров'я органів черевної порожнини і у випадках старечих закрепів, а також за наявності закрепів на фоні гострого або хронічного геморою.

Кількість п'явок: на процедуру звичайні 3-5 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: по 6 приставок на процедуру через день, далі 2 рази в тиждень до 10-12 приставок.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія повинна супроводжуватися очищенням кишечника, включенням в раціон достатньої кількості клітковини, відновленням мікрофлори кишечника, масажем живота і фітотерапією.

 

Гірудотерапія при хронічному панкреатиті.

      Хронічний панкреатит - захворювання досить широко поширене серед населення. Частіше він протікає в прихованій формі і обумовлений комплексним порушенням роботи органів шлунково-кишкового тракту. Супроводжується болями в надчеревній області і порушенням нормального процесу переварювання і засвоєння їжі. Гірудотерапія є ефективним засобом лікування цього захворювання і найбільш показана за наявності ознак венозного застою крові органів черевної порожнини.

Хронічний панкреатит, захворювання підшлункової залози

      Зони приставки п'явок.

  1. Передньо-черевна зона - точки 1 і 2 по середній лінії (як правило, при патології вони злегка хворобливі); дуже ефективна приставка п'явок на точки 3 і 4 максимальна хворобливість в лівій половині передньо-черевної зони.
  2. Попереково-грудна зона: точка 11 по середній лінії на рівні 11-го, 12-го грудних і точка 12 в області грудного - 1-го поперекового хребців і на два поперечні пальці ззовні від них (точки 13 і 14, 15 і 16).
  3. Печінкова зона - область правого підребер'я (точки 5, 6, 7, 8, 9).
  4. Крижова зона: точки 17 і 18 в області закінчення куприка, точки 19 і 20 проекцій крижів.

Особливості проведення процедур.

Як правило, чергуються точки зон 1 і 2. Дуже важливо знайти точки з максимальною хворобливістю, що дає найбільш виражений результат. Точки зон 3 і 4 включаються в схему лікування за наявності ознак венозного повнокров'я органів черевної порожнини.

Кількість п'явок: на процедуру 3- 5 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: по 3 приставки на процедуру, проводяться через день, далі двічі в тиждень до 7-9 п'явок на курс лікування.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: ізольований хронічний панкреатит практично не зустрічається. Програма лікування спрямована на відновлення роботи усього шлунково-кишкового тракту. Рекомендуються процедури по очищенню організму, раціональне харчування, фітотерапія і дихальна гімнастика по методології Стрельниковой, що ефективно покращує стан внутрішніх органів черевної порожнини. 

 

Гірудотерапія при алергії.

      До алергії ми відносимо самі різні стани організму і захворювання, обумовлені розладом імунних реакцій. Алергія проявляється самими різним шляхами (нейродерміт, кропив'янка, бронхіальна астма, алергічний коліт, нефрит, вазомоторний риніт та ін.), усі ці стани організму мають у своїй основі ряд загальних причин: спадкова схильність, порушення процесів очищення організму, зловживання лікарською терапією. Алергія супроводжується розладом мікроциркуляції лімфатичної і венозної систем. Як правило алергічні реакції проявляються через шкіру та слизові оболонки.

Точки поставки п'явок. Лікування алергії.

     Зони приставки п'явок.

  1. Шийна зона - дві точки (10 і 11) у нижньому краю потиличної кістки на два поперечні пальці ззовні від середньої лінії, точка 12 під 7-м шийним хребцем по середній лінії і дві точки на 2-4 сантиметри ліворуч від неї (точки 13 і 14), і точка 1 над щитовидною залозою.
  2. Поперекова зона - точка 15 по середній лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців і дві точки на два поперечні пальці ззовні від неї по обидві сторони (16 і 17).
  3. Печінкова зона - область правого підребер'я (точки 4, 5, 6) і точка 3 на вершині мечовидного відростка.
  4. Верхньо-черевна зона - точки 7, 8 і 9 на два поперечні пальці ззовні і згори від пупка.
  5. Зона грудини - точка 2 по середній лінії на рівні прикріплення V ребра.
  6. Зона крижів: точка 19 на вершині куприка і в області крижів - точки 18,20,21,22,23,24,25.

Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться один-два рази в тиждень, послідовно чергуючи зони дивлячись на стан клінічного хворого, гостроту процесу. Вони дадуть хороший ефект при правильному виявленні локалізації венозних і лімфатичних розладів і підбором зон дії (печінковою, кишковою, крижовою). Точки 1,2,10,11,12,13,14 включаються в будь-який курс проти алергічного лікування.

Кількість п'явок: кількість приставок при процедурі визначається гостротою процесу - при загостренні 2-3 приставки на сеанс, при загасанні процесу або у стадії ремісії - до 5-6.

Кількість і періодичність сеансів: як правило, проводять 2-3 курси лікування по 6-8 процедур.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія при алергічному синдромі має допоміжне значення, забезпечуючи нормалізацію венозних і лімфатичних розладів. Неодноразово ми переконувалися у величезних можливостях саме без лікарського лікування цієї важкої патології. Потрібний комплекс спеціальних заходів по очищенню організму і передусім шкіри, кишечника, печінки, активізації функції легенів за допомогою дихальної гімнастики, використання лікарських трав. Дуже ефективне лікувальне голодування.

 

  

ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В ХІРУРГІЇ.

      Гірудотерапія доцільна при таких ускладненнях післяопераційного періоду, як пневмонія, виникнення свищів, нагноєння і в'яле загоєння ран, а також при утворенні спайок. При цьому принципи і особливості проведення процедур аналогічні таким при лікуванні хронічного бронхіту і ран, що не гояться, і виразок (див. відповідні розділи). Окремий розділ складає гірудотерапія хворих після операції на серці та судинах, після  якої бувають ускладнення з утворенням тромбів. Застосування для цих хворих гірудотерапії дає хороший ефект, але повинно здійснюватися під постійним спостереженням лікаря з контролем відповідних показників крові, і в статтях викладених на сайті не описується.

 

Запальні захворювання шкіри і підшкірної клітковини нариви.

     Безпосередньою причиною цих захворювань можуть стати травма, укол, потертість, заноза і т. п. Фактично дані захворювання обумовлені зниженням імунітету і здатності шкіри до самоочищення. Місцево гірудотерапія може використовуватися тільки на початкових стадіях запального процесу. Крім того, гірудотерапія сприяє стимуляції імунітету, забезпечує кровоочисну дію. Гірудотерапію при фурункульозі може проводити тільки лікар, оскільки це небезпечно ускладненнями.

Лікування шкірних захворювань, наривів

       Зони приставки п'явок.

  1. Локальні точки - на зону набряку тканин і в безпосередній близькості від неї.
  2. Печінкова зона - область в проекції правого підребер'я (точки 4, 5, 6) і точка 3 на вершині мечовидного відростка.
  3. Зона грудини - точка 2 по середній лінії на рівні прикріплення V ребра.
  4. Область щитовидної залози.

Особливості проведення процедур.

На процедурах поєднуються точки зон 2, 3 і 4 і локальні.

Кількість п'явок: на процедуру 1 - 4 п'явки залежно від поширеності місцево.

Кількість і періодичність сеансів: перші 4-5 процедур проводяться через день. Тривалість курсу визначається розповсюдженістю і тяжкістю процесу, як правило, не більше 10-12 сеансів. Потім курс лікування можна повторити.

 

Варикозна хвороба.

      Варикозна хвороба - це захворювання вен, пов'язане із слабкістю будови їх стінок, схильність до розтягування з виникненням застійних явищ в тканинах. Як правило, в тій або іншій мірі страждає уся венозна система організму. Залежно від характеру роботи і способу життя, область найбільшого прояву може бути різною. Частіше це ноги, особливо у людей, які займаються важкою фізичною працею або що багато стоять, але ураження (хоча і у меншій мірі) інших вен нерідко призводить до появи у цих людей головних болів застійного характеру, закрепів, порушень роботи печінки і жовчного міхура, а у жінок - схильності до хронічних захворювань матки і придатків.


Лікування варикозу ГірудотерапіяСхема поставки п'явок, лікування варикозу

 

 

       Зони приставки п'явок.

  1. Зона крижів: закінчення куприка (точки 16 і 2 7), область проекції крижів (точки 10, 11, 12, 13, 14, 15).
  2. Точки над лоном - 8 і 9.
  3. Печінкова зона - область проекції печінки і правого підребер'я (точки 2, 3, 4, 5, 6, 7) і точка 1 на вершині мечовидного відростка.
  4. Локально - точки, розташовані в шаховому порядку по ходу ураженої вени (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), а також в областях, де є порушення обміну - нижніх кінцівок, в зонах бурої пігментації шкіри (точки 8, 9,10,11,12).

Особливості проведення процедур.

На процедурі, як правило, поєднуються локальні точки і точки зон 1, 2 і 3 (див. точки при варикозній хворобі).

Кількість п'явок: кількість приставок залежить від зони ураження і ступеня вираження хвороби. Як правило, ставляться 2 п’явки на зону 1 або 2 і 3-4 п'явки по ходу вени.

Кількість і періодичність сеансів: процедури за відсутності ознак запалення проводяться 2 рази в тиждень. Курс лікування 9-11 процедур.

 

Гострий хронічний тромбофлебіт.

       Тромбофлебіт - це ускладнення варикозної хвороби, обумовлене закупоркою вени тромбом. Він супроводжується вираженим набряком, болями і, як правило, на 3-4 тижні робить людину непрацездатною. Нерідко гострий тромбофлебіт переходить в хронічний, при цьому зберігаються набряк, підвищена стомлюваність, болі. Чи не найефективнішим методом лікування цього грізного ускладнення варикозної хвороби є своєчасне застосування медичної п'явки. Якщо її застосувати на початковій стадії, коли ще немає закупорки, а лише з'явилося почервоніння вени (флебіт), то вдається попередити утворення тромбу. Це потрібно знати і саме до цього прагнути усім хворим варикозною хворобою.

Зони приставки п'явок.

Область почервоніння по зовнішній межі і по ходу вени. Уникати ставити на саму вену! Печінкова, лобкова і крижова зони аналогічні таким при варикозній хворобі.

Особливості проведення процедур.

Процедури в гострому періоді (до зникнення болів) проводяться щодня, далі 2-3 рази в тиждень до зникнення усіх ознак захворювання. Зони 2 і 3 включаються після зняття почервоніння.

Кількість п'явок: від 3 до 8 приставок на сеанс, визначається ступенем ураження вени.

Кількість і періодичність сеансів: як правило, рекомендується повторний курс гірудотерапії через 2 місяці після гострого тромбофлебіту для лікування варикозної хвороби.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія є основним і найбільш дієвим методом лікування. Додаткові методи можуть використовуватися за схемою лікування варикозної хвороби після зняття гострих явищ.

 

Хронічні виразки, що не гояться.

      Найчастіше хронічна виразка виникає як ускладнення варикозної хвороби і хронічного тромбофлебіту або як результат вираженого зниження здатності тканин до загоєння. П'явки, забезпечуючи поліпшення мікроциркуляції (кровообіги в капілярах), знімаючи набряк і венозний застій в тканинах, стимулюючи імунні процеси, істотно сприяють очищенню і загоєнню виразок.

      Зони приставки п'явок.

  1. Локальна зона - точки навкруги, а також в самій виразці.
  2. Точки по ходу розширених вен аналогічні локальним точкам при варикозній хворобі.
  3. Печінкова, лобкова і крижова зони аналогічні таким при варикозній хворобі.

Особливості проведення процедур.

При лікуванні цієї патології три-чотири місцевих процедури чергують з підключенням точок зон 2, 3 і 4. При трофічній виразці п'явки ставляться на шкіру подалі від країв виразки, краще відступити на 3-4 сантиметри. Але часто поставка п'явок відбувається прямо на виразку, хоча це і досить важко; гній з лімфою із рани відштовхує п'явку. Постановка п'явок у виразку чудесно сприяє її загоєнню.

Кількість п'явок: залежно від розмірів виразки на процедуру використовуються 3-8 п'явок.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться залежно від стану виразки. Спочатку - їх можна проводити кожного дня, після очищення виразки - через день, далі по мірі необхідності. Іноді вистачає 3-4 процедур, щоб почався процес активного загоєння, в інших же випадках курс займає 15 - 20 процедур і вимагає цілого комплексу натуропатичних методів очищення і стимуляції організму.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія - досить ефективний метод лікування виразок, але, враховуючи, що будь-яка виразка - це передусім результат зниження процесів обміну в тканинах, потрібно застосовувати процедури по активізації печінки, очищенню кишечника. Місцево використовуються різні натуральні засоби - трави, лист капусти, алое, срібну воду і т. д.

 

Геморой гострий і хронічний, тріщини прямої кишки.

      Як правило, виникнення розширення гемороїдальних вузлів - один з проявів загальної венозної недостатності. Нерідко хронічний геморой ускладнюється тромбозом гемороїдальних вузлів. Лікування цього захворювання тільки примочками і постановкою свічок малоефективне. Потрібний комплекс місцевих і загальних процедур по зменшенню венозного застою. Істотні результати дає застосування п'явок.

Лікування геморою та тріщин прямої кишки

 

      Зони приставки п'явок.

  1. Періанальна зона (навколо заднього проходу), область тромбированных гемороїдальних вузлів. 
  2. Зона крижів: закінчення куприка (точки 9, 20), область проекції крижів (точки 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).

Особливості проведення процедур.

При гострому тромбозі гемороїдального вузла п'явка ставиться безпосередньо на вузол, що призводить до швидкого зменшення болів, розсмоктування тромбу. Це чудовий метод лікування такої дискомфортної хвороби, на яку можна хворіти тижнями.

Кількість п'явок: на процедуру 2-3 приставки. Експозиція максимальна (до самостійного відпадання п'явок).

Кількість і періодичність сеансів: спочатку до зняття гострих болів сеанси проводяться щодня.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія після зняття гострих болів доповнюється методиками, що зменшують венозне повнокров'я тазових органів: гімнастикою, масажем, кишковими промиваннями, очищенням печінки, боротьбою із закрепами.

 

Гострий мастит, лактостаз.

      Розвиток захворювання пов'язаний з порушенням відтоку молока, його застоєм, потім появою інфекції і нагноєнням. Своєчасне застосування п'явок (а це самий початок захворювання, коли ще тільки з'явилися біль, набряк і почервоніння молочної залози) - дозволяє досягти максимального результату.

Точки поставки п'явок при лікування лактостазу та маститу

      Зони приставки п'явок.

  1. Локально на ділянку ущільнення тканин і по периферії почервоніння шкіри (точки 5, 6, 7).
  2. Зона над областю грудини. По середній лінії на рівні руків'я грудини біля місця її прикріплення до тіла, на рівні прикріплення III і V ребра (точки 1, 2, 3, 4).

 

Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться до появи перших ознак зворотного процесу - зменшення болю, почервоніння, набряклості.

Кількість п'явок: на процедуру 3- 4 приставки.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться щодня, далі, після зменшення болів, - через день до повного видужання. Поєднання з іншими методами натуротерапії: при своєчасному лікуванні гірудотерапія досить ефективна.

 

Переломи кісток хронічний остеомієліт.

     Як правило, після перелому і зняття гіпсу тривало зберігаються набряк тканин, малорухливість суглобів, нерідко переломи ускладнюються в'ялим, уповільненим утворенням кісткового мозоля. В усіх цих випадках і особливо при відкритих переломах п'явки можуть принести велику користь. Доцільне їх місцеве застосування і при хронічному остеомієліті.

Зони приставки п'явок.

У цих випадках п'явки застосовуються виключно місцево над областю перелому, на суглоб або в зоні ураження кістки.

Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться до повного відновлення працездатності організму.

Кількість п'явок: на процедуру 3-5 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться 2-3 рази в тиждень. Курс лікування 9-15 сеансів.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія повинна поєднуватися з лікувальною гімнастикою, масажем, фітотерапією, прийомом муміє при переломах і з комплексом очищаючих і стимулюючих процедур для підвищення імунітету.

 

Радикуліт.

      Радикуліт в багатьох випадках розвивається виходячи із процесів внутрішньо-тканинного набряку і венозного стаза (застою крові). Як правило, це виражається в місцевій набряклості шкіри, посиленні болів в стані спокою і деякому їх зменшенні після рухів. Саме у цих випадках п'явка може надати істотну допомогу.

Лікування радикуліту

      Зони приставки п'явок.

  1. Локально - на точки максимального відчуття болю в поперековій області (1, 2, 3, 4).
  2. Зона крижів: точки 7, 8 і 9 і області куприка - точка 10.
  3. Ділянки сідниць - по хворобливих точках 5 і 6.
  4. Локальні   точки 11 і 12 по ходу сідничного нерва на стороні ураження.

Особливості проведення процедур.

Повна відсутність якого-небудь результату в сторону зменшення болів після третьої процедури, швидше за все, говорить про неприйнятність застосування гірудотерапії в даному випадку (див. початок терапевтичного покажчика лікарського порадника).

Кількість п'явок: на процедуру 5-6 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: перші 3-4 процедури проводяться щодня до зменшення больового синдрому. Загальний курс лікування 8-10 процедур.

 

Удари, синці, наслідки травм.

      Будь-яка травма супроводжується ушкодженням тканин, виникненням місцевого набряку, порушенням цілісності капілярів, утворенням гематом. Нерідко травма може привести до виникнення деяких захворювань: відшарування сітківки, падіння гостроти зору, тромбофлебіту, посттравматичного запалення, в т. ч. арахноїдиту, артриту та ін. В усіх цих випадках може істотно допомогти п'явка.

Зони приставки п'явок.

Локально - на область ураження.

Особливості проведення процедур.

Процедури можуть бути початі з першого дня появи травми, тобто в гострому періоді, що сприяє попередженню виникнення ускладнень.

Кількість п'явок: 3-4 приставки на процедуру.

Кількість і періодичність сеансів: перші 2-3 процедури проводяться щодня, далі 2-3 рази в тиждень. Інтенсивність процедур, тривалість курсу лікування визначаються областю ураження, мірою травми і характером виниклих ускладнень.

 

    ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В ГІНЕКОЛОГІЇ.

    При лікуванні гінекологічних захворювань п'явки можуть використовуватися не лише зовнішньо (на шкірні зони), але і внутрішньо-вагінальна постановка п’явок. При цьому вони ставляться в праве або ліве зведення, тільки під контролем лікаря і в умовах спеціалізованого гінекологічного кабінету. Наявність великої сітки кровопостачання, близьке розташування матки і придатків дозволяє у багато разів посилити протизапальну дію п'явок. Набагато швидше нормалізується гормональний баланс, що сприяє омолодженню всього організму. Крім того, деякі захворювання протікають на фоні порушення балансу статевих гормонів (окремі форми кардіалгії, гіпертонічної хвороби, бронхіальної астми та ін.). У цих випадках рекомендується  внутрішньо-вагінальна постановка п'явок.

 

Хронічні запальні захворювання матки і придатків.

   Це ряд захворювань запального характеру, що супроводжуються болями, що тягнуть, внизу живота, збільшенням і хворобливістю придатків, нерідко порушенням місячного циклу. Як правило, захворювання розвивається на фоні застійних явищ в органах малого тазу, що знижує опірність тканин і сприяє проникненню інфекції. При подібних захворюваннях застосування п'явок дає позитивний ефект. Крім того, п'явка виключно корисна як профілактичний засіб при збільшенні і незначній хворобливості придатків, тобто на початковій стадії формування хвороби, коли запалення ще не розвинулося. Ліквідація застою крові, внутрішньо-тканинного набряку і поліпшення живлення матки і придатків за 3-4 процедури знімуть усі порушення і стануть кращою профілактикою можливих важких захворювань.

Лікування матки та придатків у жінок

      Зони приставки п'явок.

  1. Локальна зона - область над лобковою кісткою, точка 9 по середній лінії безпосередньо над лобковою кісткою і на 1 і 4 сантиметри ззовні (точки 5, 6, 7, 8). 
  2. Нижньочеревна зона: точки 1 і 4, а також на 1,5 поперечних пальця вище за точку 9.
  3. Пахові зони - точки 2,10,12 і 3, 11,13.
  4. Зона крижів: вершина куприка (точка 24), область проекції крижів (точки 15,16,17,18,19, 20, 21,22, 23).
  5. Поперекова зона - точка 14 по середній лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців і на два і чотири поперечні пальці ззовні (точки 26, 27 і 25, 28 відповідно).

Особливості проведення процедур.

При проведенні процедур зони послідовно чергуються. П'явки ставляться переважно на хворобливі при обстеженні точки.

Кількість п'явок: на процедуру в середньому близько 3-4 приставки.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться через день при гострому і 2 рази в тиждень при хронічному процесі або після зняття болів. Курс лікування 7-11 процедур.

 

 

Спайковий процес.

      В результаті перенесеного запалення придатків або аборту в органах малого тазу нерідко розвивається спайковий процес, що може привести до виникнення болів і вторинного безпліддя. П'явка допоможе лікувати і попередити ці ускладнення. Ми рекомендуємо проведення короткого профілактичного курсу гірудотерапії для молодих жінок, перша вагітність яких закінчилася абортом. У значному числі випадків це дозволить попередити можливі тяжкі ускладнення. Якщо ж уже спайковий процес почався, то п'явки здатні істотно допомогти.

Лікування спайкового процесу

      Зони приставки п'явок.

  1. Лікування переважно місцеве.
  2. Внутрішньо-вагінальна постановка п'явок - точки шийки матки, правого або лівого зведень (залежно від локалізації процесу).
  3. Лобкова зона - область над лобковою кісткою, точка 3 по середній лінії безпосередньо над лобковою кісткою і на 1 і 4 сантиметри ззовні (точки 4, 5, 6, 7), точки нижньої третини відстані від пупка до лона (точки 1 і 2).
  4. Пахові зони - точки 8, 9,10,11,12,13.
  5. Періанальна зона - чотири точки навколо анального отвору.
  6. Крижова зона: дві точки в області куприка (точки 14 і 15) і точки в проекції крижів (16, 17,18,19,20,21).

Особливості проведення процедур.

Лікування довготривале, і велика кількість приставок на сеанс вимагає доповнення продуктів, що містять залізо.

Кількість п'явок: на процедуру 4- 8 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться через 1-2 дні 3 курсами по 15 процедур з невеликими перервами в 14-15 днів.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапію доцільно поєднувати з гідротерапією, масажем, термічними обгортаннями тазової області.

 

Доброякісні утворення матки і придатків.

    Це різні кісти (у тому числі полікістоз яєчників), фіброміоми, ендометріоз. Захворювання, як правило, розвиваються в результаті порушення балансу статевих гормонів і небезпечні можливістю швидкого розростання пухлини або перехід її у злоякісну. Лікування безумовно повинне проводитися лікарем-гінекологом.

Зони приставки п'явок.

Внутрішньо-вагінальна постановка п'явок - точки шийки матки, правого і лівого зведень (залежно від локалізації процесу).

Зони і точки використовуються аналогічно таким при лікуванні запальних захворювань матки і придатків.

Особливості проведення процедур.

У лікуванні цієї групи хвороб особливе значення має внутрішньо-вагінальна постановка п'явок. Лікування повинне проводитися з обліком і під контролем рівня статевих гормонів. Ще раз підкреслимо, що лікування повинне проводитися тільки лікарем-гінекологом.

Кількість п'явок: на процедуру 4- 8 п'явок.

Кількість і періодичність сеансів: перший курс в 9-15 процедур (залежно від  області поширеності процесу і стану жінки) проводиться щодня, далі після перерви в 9-15 днів - другий і третій курс приблизно з такою ж кількістю процедур через день. Залежно від характеру реакції організму, динаміки процесу, вирішується питання про об'єм і інтенсивність подальшого лікування.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія поєднується з методами ліквідації застою крові в органах малого тазу, методами очисної терапії і стимуляції імунітету. молодих жінок доцільно поєднувати з гідротерапією (обливання, ванни) і прийомом лікарських трав. В окремих випадках допомагає поєднання з мануальною терапією.

 

Хворобливі менструації.

      Виникають в результаті неправильного положення матки, при запальних процесах в статевих органах, при ендометріозі, а також на фоні підвищеної збудливості нервової системи. Нерідко болі можуть бути дуже сильними. Гірудотерапія доцільна у випадках, коли причина болів обумовлена місцевим запальним процесом, що протікає на фоні застою в органах малого тазу.

Хворобливі менструації

      Зони приставки п'явок.

  1. Внутрішньо-вагінальна постановка п'явок - точки шийки матки, правого або лівого зведень (залежно від локалізації процесу).
  2. Періанальна зона - чотири точки навколо анального отвору.
  3. Зона крижів - вершина куприка (точки 17 і 18), область проекції крижів (точки 19, 20, 21, 22).
  4. Лобкова зона - область над лобковою кісткою, точка 8 по середній лінії безпосередньо над лобковою кісткою і на 1 сантиметр ззовні (точки 9 і 10).
  5. Нижньочеревна зона - точки 3 і 2 по середній лінії на 1,5 і 4 поперечні пальці вище за точку 8, точки 9 і 10, 4 і 5, розташовані на 1,5 сантиметра від точок 8 і 3 відповідно, точки 6 і 7 в пахових областях і точка 1 по середній лінії на 1,5 поперечних пальця нижче за пупок
  6. Поперекова зона - точка 14 по середній лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців і на два поперечні пальці ззовні від неї в обидві сторони (точки 15 і 16).

Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться в місці відчуття болю. Переважно перші дві процедури провести по зоні 1, потім послідовно в точках зон 2, 3 і 4. Як правило, при проведенні процедури на больових місцях у випадках правильного вибору точок (орієнтуйтеся на больові) болі зменшуються вже протягом першої доби. Зони 5 і 6 використовуються частіше при проведенні повторних курсів, коли процедури починають за 3-4 дні до часу очікуваної появи болів.

Кількість п'явок: на процедуру 4 приставки. У окремих випадках при дуже сильних болях може бути зроблено 6-8 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: процедури при болях слід проводити щодня до моменту їх припинення. Далі - закріпити ефект 2-3 процедурами. Повторний курс лікування почати напередодні очікуваної менструації за 2-3 дні.

 

Маткові кровотечі.

    Виникають в результаті порушення балансу статевих гормонів і можуть бути навіть у молодих дівчат, викликаються запальними процесами, наявністю фіброміоми або порушеннями клімактеричного періоду.

Кровотечі матки, лікування матки

      Зони приставки п'явок.

  1. Нижньочеревна зона - точки 14, 15, 18, 19 по середній лінії від пупка до лона; бажано знайти хворобливу точку, часто вона розташовується на межі нижньої і середньої третини лінії; точки 16 і 17 в пахових областях.
  2. Лобкова область - точки 20 і 21 на 1,5 сантиметра ззовні від точки 19.
  3. Зона крижів - точка 13 на вершині куприка, точки в області крижів (6, 7,8,9, 10,12) - також потрібно знайти хворобливі точки.
  4. Поперекова зона - точка 1 по середні лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців, на два і чотири поперечні пальці ззовні від неї в обидві сторони (точки 4 і 5, 2 і 3 відповідно).
  5. Область соскоподібних відростків.
  6. Задня шийна зона - під 7-м шийним хребцем по середній лінії (точка 22).

Особливості проведення процедур.

Якщо процедури проводяться при сильній кровотечі, п'явки ставлять на 3-7 хвилин. Після припинення кровотечі доцільне проведення курсу лікування захворювання, що стало його причиною (фіброміома, запальний процес, клімакс). Лікування цього захворювання обов'язково повинне проводитися лікарем. Необхідно до початку лікування визначити причину кровотечі і вирішити питання про доцільність застосування п'явок. Не усі кровотечі можуть лікуватися цим методом!

Кількість п'явок: на процедуру 2- 3 п'явки.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться через один-два дня. Курс лікування 7-10 процедур.

 

    ЗАСТОСУВАННЯ П’ЯВОК МЕДИЧНИХ В УРОЛОГІЇ.

Захворювання нирок.

     При захворюваннях нирок гірудотерапія найбільш показана в комплексному лікуванні гломерулонефриту, хронічної ниркової недостатності і наслідків травматичного ушкодження нирок.

Лікування нирок, нефритів

       Зони приставки п'явок.

  1. Поперекова зона - точка 1 по середній лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців, на два, чотири і шість поперечних пальця ззовні від неї в обидві сторони (точки 2 і 3, 8 і 9, 6 і 7), точки 4 і 5, 10 і 11 вище і нижче за точки 2 і 3, можуть використовуватися і інші точки на стороні поразки в показаних на малюнку зонах (хворобливі при натисканні).
  2. Зона крижів - області крижово-куприкового зчленування (точка 12) і проекції крижів (точки 13,14, 15, 16).
  3. Нижньочеревна зона - по середній лінії на три поперечні пальці нижче за пупок (точка 20) і точка 17 над лоном.
  4. Печінкова зона - в проекції печінки точка 19 в VI міжреберний простір на рівні середньо-ключичній лінії і точка 19 на вершині мечовидного відростка.

Особливості проведення процедур.

Переважно використовуються точки поперекової області. При лікуванні гломерулонефриту підключаються також точки грудини і над щитовидною залозою, а при хронічній нирковій недостатності додатковий акцент робиться на печінковій зоні. Наявність ознак внутрішньочеревного повнокров'я обумовлює включення точок зони крижів.

Кількість п'явок: на процедуру використовується від 2-3 п'явок при гломерулонефриті до 7-8 при наслідках травми і лікуванні ниркової недостатності (за відсутності недокрів'я).

Кількість і періодичність сеансів: перші 5-7 процедур проводяться через день, далі 2 рази в тиждень. Курс лікування 7-12 процедур. Як правило, потрібні повторні курси лікування.

Поєднання з іншими методами натуротерапії: гірудотерапія гломерулонефриту повинна проводитися тільки лікарем при постійному контролі результатів аналізів і з урахуванням стану імунної системи пацієнта. При неправильному лікуванні можна викликати загострення захворювання і погіршення стану хворого. Як і при хронічній нирковій недостатності.

 

Захворювання передміхурової залози.

      Аденома і хронічний простатит, як правило, розвиваються на фоні тривалих застійних явищ в передміхуровій залозі, після перенесеної гонореї. При простатиті заноситься інфекція, а аденома супроводжується збільшенням залози з явищами утруднення сечовипускання. В обох випадках слабшає статева функція. Ми вважаємо гірудотерапію дуже ефективною методикою в комплексі лікування цих захворювань. Ліквідовуючи застій крові, вона впливає на саму основу захворювання.

Лікування простатиту, аденоми

 

      Зони приставки п'явок.

  1. Лобкова область - точки по середній лінії безпосередньо біля основи статевого члена і над лобковою кісткою (16, 26), точки 17 і 18 на 1,5 сантиметра ззовні від точки 16.
  2. Нижньочеревна зона: по середній лінії точка 15 на чотири поперечні пальці вище за точку 16 і точка 14 на три поперечні пальці нижче за пупок; точки 19 і 20 в пахових областях.
  3. Зона крижів - вершина куприка (точка 13), область проекції крижів (точки 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12).
  4. Поперекова зона - точка 1 по середній лінії на рівні 2-го, 3-го поперекових хребців, на два і чотири поперечні пальці ззовні від неї в обидві сторони (точки 4 і 5, 2 і 3 відповідно).
  5. Печінкова зона - область в проекції печінки і правого підребер'я (точки 21,22,23,24), точка 25 на вершині мечовидного відростка.

Особливості проведення процедур.

Процедури проводяться з акцентом на точки зон 1, 2 і 3. Зони 4 і 5 використовуються не частіше чим один раз на курс лікування і, як правило, у кінці його. Основне значення мають локальні точки. Лікування повинне проводитися під спостереженням уролога.

Кількість п'явок: на процедуру 3 5 приставок.

Кількість і періодичність сеансів: процедури проводяться через день. Курс лікування - 12 процедур. Як правило, потрібно 3-4 повторні курси лікування, хоча вже перший дає відчутне поліпшення самопочуття хворого.

 

ЛІКУВАННЯ ЛОР ЗАХВОРЮВАНЬ МЕДИЧНИМИ П’ЯВКАМИ.

Вазомоторний риніт, захворювання пазух носа.

     Захворювання, що супроводжується часто сильними виділеннями з носа, його непрохідність, утрудненням носового дихання, нерідко може мати алергічну природу. Застосування гірудотерапії особливе ефективно при набряку слизової оболонки. Можливо використовувати п'явки і при лікуванні поліпів носа, які нерідко виникають на фоні алергічного риніту.

Лікування ринітів та пазух носа

      Зони приставки п'явок

  1. Середня зона обличчя – точки 1 і 6 довкола носа, точки 1, 2, 3, 5 в проекції носових пазух.
  2. Точки в середині носа - зона нижньої третини носової перегородки.

Особливості проведення процедур.

Як правило, процедури проводяться на симетричні точки. Приставку п'явок на носову перегородку повинен проводити тільки лікар!

Кількість п'явок: на процедуру 2- 3 приставки.

Кількість і періодичність сеансів: якщо вазомоторний риніт протікає із застоєм крові, дихання покращується вже після першої процедури. Процедури проводяться через 2-3 дні. Курс лікування 5-7 сеансів. При лікуванні алергічного риніту необхідно підключати зони для лікування алергічних станів.

 

Захворювання вуха.

      Гірудотерапія може бути дуже корисна при таких захворюваннях вуха, як неврит слухового нерва, при хворобі Меньера, внутрішній отит, гострому і хронічному отиті, наслідках травм вуха.

Лікування внутрішнього отиту

      Зони приставки п'явок.

  1. Привушна зона - точки 1, 2, 3, 4, 5
  2. Задня шийна зона - область соскоподібних відростків - точка 6, точка 7 біля основи потиличної кістки, на три поперечні пальці ззовні від середньої лінії.

Особливості проведення процедур.

П'явки ставлять з максимальною експозицією на сеанс.

Кількість п'явок: 2-3 приставки на процедуру.

Кількість і періодичність сеансів: як правило, потрібно 2-3 курси по 8-10 процедур. Процедури при хронічних захворюваннях проводяться 2 рази в тиждень. При таких захворюваннях, як хвороба Меньера і неврит слухового нерва, потрібно повторні курси гірудотерапії.