Гірудотерапія пережила два періоди свого розквіту. Перший почався ще за 200 років до нашої ери. Лікар Никандр з Колофона (Греція) виявив, що медична п'явка приносить полегшення при різних болях і нездужаннях. Його і вважають родоначальником лікувального методу, названого «гірудотерапія». Ця назва походить від латинського слова Hirudina, що означає «п'явка». Популярність лікування п'явками росла з року в рік. За допомогою медичних п’явок позбувалися від хвороб в різних країнах - в Єгипті, Індії та Китаї. П’явки дозволяли людям худнути так, що вони втрачали до 10 кг ваги, відчуваючи себе набагато краще і покращуючи таким чином своє здоров’я.
Свого розквіту гірудотерапія досягла в кінці XVIII - початку XIX століття. За допомогою п'явок лікували практично будь-яке захворювання. Тому в багатьох країнах налагодилося виробництво п’явок . Так, Франція стала експортувати п'явок в Англію. Торгівля п’явками в Європі досягла таких розмірів, що незабаром поголів'я цих пінних істот в природі значно скоротилося. Ставки та інші водойми, які колись кишіли п'явками, спорожніли. Тоді європейські підприємці стали орендувати цілі угіддя в Росії, відловлювати в них п'явок і переправляти за кордон.
Найбільшим центром штучного розведення п'явок на сьогоднішній день є Міжнародний центр медичної п'явки, розташований в селищі Удельная Московської області. Про роботу центру докладно розказано в книзі Г. І. Никонова «Медична п'явка. Основи гірудотерапії », яка вийшла у світ 1998 року. В Україні добре зарекомендувала себе фабрика БІОКОН, розташована в Донецьку, реалізують п'явку, а також продукцію, на основі екстракту п'явки - мазі, креми і т.д. За кордоном успішно працює англійська фабрика БІОФАРМ, яка працює на ринку вже понад 25 років, має представництва в США, Японії та інших країнах світу. Технологічний процес вирощування п'явок нагадує природне середовище їх існування.
Ми йдемо по шляху створення своєї біофабрики по вирощуванню пявок медичних на основі баночної технології. У нас є напрацювання у вирощуванні п'явок медичних покищо в експерементальних цілях, а не у масовому виробництві. Но фото внизу можна побачити кокони п'явок в банках з торфом, так звана "баночна технологія". Отримати кокони пявок не є надто важко, однак подальший викорм молоді, тобто нитчаток до пявки розміром 1-2 грами є процесом дуже трудоємким, адже займає багато часу по догляду. Основні вимоги щодо вирощування пиявок наступні:
1. Матка - добре відкормлена п'явка кров'ю великої рогатої худоби, вагою тіла приблизно 8-12 грам.
2. Матки - готові до спарювання (вздовж брюшка зявляється полоска - перша ознака до готовності пявки до розмножування) - поміщають у банки, наповнені водою до половини у кількості 8-12 особин у банці.
3. Період перебування їх у воді становить 35-45 днів, при тепературі в межах 20-25 гадусів С.
4. Вагітних пявок переміщають у зволожений торф - це можуть бути як банки так і інші ємкості. Після чого на протязі 1-1,5 місяця, вони відкладають кокони. Температура при цьому має бути високою 22-27 градусів С, чим вона є вижчою в даних межах, тим швидше п'явки відкладуть кокони.
5. П'явки - гермафродити, присутні як чоловічі, так і жіночі органи. Ознака вагітності пявки медичної - червоне кільце по статевих органах, шириною 0,5-1 см.
6. Отримані кокони від пявок розривають і молодих ниточок випускають у воду, деякі кокони можуть бути стерильні взагалі - це результат поганої годівлі. Ниточки, які вилупились із кокона можуть жити не довше, чим 3 місяці. Їх потрібно годувати кров'ю.
7. Щоби отримати п'явку розміром та вагою 1-1.5 грами прийнятною для процедур гірудотерапії, потрібно затратити приблизно 10 місяців на вирощування. Після цього п'явка мусить голодати 4-6 місяців задля хорошого терапевтичного ефекту.
8. Годівля п'явок медичних - після отримання нитчаток із коконів, їх розкормлюють до ваги 1-1,5 грами, з інтервалом 1 місяць між годівлями, після чого п'явки голодають.