Розведення медичних п’явок

     Гірудотерапія пережила два періоди свого розквіту. Перший почався ще за 200 років до нашої ери. Лікар Никандр з Колофона (Греція) виявив, що медична п'явка приносить полегшення при різних болях і нездужаннях. Його і вважають родоначальником лікувального методу, названого «гірудотерапія». Ця назва походить від латинського слова Hirudina, що означає «п'явка». Популярність лікування п'явками росла з року в рік. За допомогою медичних п’явок  позбувалися від хвороб в різних країнах - в Єгипті, Індії та Китаї. П’явки дозволяли людям худнути так, що вони втрачали до 10 кг ваги, відчуваючи себе набагато краще і покращуючи таким чином своє здоров’я.

  

Свого розквіту гірудотерапія досягла в кінці XVIII - початку XIX століття. За допомогою п'явок лікували практично будь-яке захворювання. Тому в багатьох країнах налагодилося виробництво п’явок . Так, Франція стала експортувати п'явок в Англію. Торгівля п’явками  в Європі досягла таких розмірів, що незабаром поголів'я цих пінних істот в природі значно скоротилося. Ставки та інші водойми, які колись кишіли п'явками, спорожніли. Тоді європейські підприємці стали орендувати цілі угіддя в Росії, відловлювати в них п'явок і переправляти за кордон.

Найбільшим центром штучного розведення п'явок на сьогоднішній день є Міжнародний центр медичної п'явки, розташований в селищі Удельная  Московської області. Про роботу центру докладно розказано в книзі Г. І. Никонова «Медична п'явка. Основи гірудотерапії », яка вийшла у світ 1998 року. В Україні добре зарекомендувала себе фабрика БІОКОН, розташована в Донецьку, реалізують п'явку, а також продукцію, на основі екстракту п'явки - мазі, креми і т.д. За кордоном успішно працює англійська фабрика БІОФАРМ, яка працює на ринку вже понад 25 років, має представництва в США, Японії та інших країнах світу. Технологічний процес вирощування п'явок нагадує природне середовище їх існування.

Кокони п'явки медичної

  Ми йдемо по шляху створення своєї біофабрики по вирощуванню пявок медичних на основі баночної технології. У нас є напрацювання у вирощуванні п'явок медичних покищо в експерементальних цілях, а не у масовому виробництві. Но фото внизу можна побачити кокони п'явок в банках з торфом, так звана "баночна технологія". Отримати кокони пявок не є надто важко, однак подальший викорм молоді, тобто нитчаток до пявки розміром 1-2 грами є процесом дуже трудоємким, адже займає багато часу по догляду. Основні вимоги щодо вирощування пиявок наступні:

1. Матка - добре відкормлена п'явка кров'ю великої рогатої худоби, вагою тіла приблизно 8-12 грам.

2. Матки - готові до спарювання (вздовж брюшка зявляється полоска - перша ознака до готовності пявки до розмножування) - поміщають у банки, наповнені водою до половини у кількості 8-12 особин у банці.

3. Період перебування їх у воді становить 35-45 днів, при тепературі в межах 20-25 гадусів С.

4. Вагітних пявок переміщають у зволожений торф - це можуть бути як банки так і інші ємкості. Після чого на протязі 1-1,5 місяця, вони відкладають кокони. Температура при цьому має бути високою 22-27 градусів С, чим вона є вижчою в даних межах, тим швидше п'явки відкладуть кокони.

5. П'явки - гермафродити, присутні як чоловічі, так і жіночі органи. Ознака вагітності пявки медичної - червоне кільце по статевих органах, шириною 0,5-1 см. 

6. Отримані кокони від пявок розривають і молодих ниточок випускають у воду, деякі кокони можуть бути стерильні взагалі - це результат поганої годівлі. Ниточки, які вилупились із кокона можуть жити не довше, чим 3 місяці. Їх потрібно годувати кров'ю.

7. Щоби отримати п'явку розміром та вагою 1-1.5 грами прийнятною для процедур гірудотерапії, потрібно  затратити приблизно 10 місяців на вирощування. Після цього п'явка мусить голодати 4-6 місяців задля хорошого терапевтичного ефекту.

8. Годівля п'явок медичних - після отримання нитчаток із коконів, їх розкормлюють до ваги 1-1,5 грами, з інтервалом 1 місяць між годівлями, після чого п'явки голодають.

 

 Кокони медичної п'явки

Кокони медичної п'явки

 

Біофабрика п'явок